Infektivni proljev je relativno česta pojava u ljetnim mjesecima. Najčešće ga možemo samoliječenjem uspješno svladati, ali ponekad je potrebno zatražiti i liječničku pomoć. Ipak, najbolje je poduzeti mjere prevencije, pa tako izbjeći probavne tegobe
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, proljev je infekcija uzrokovana mnoštvom bakterijskih, virusnih i parazitskih organizama, od kojih se većina širi vodom kontaminiranom fekalijama. Infekcija je češća kada postoji nedostatak odgovarajućih sanitarnih i higijenskih uvjeta te sigurne vode za piće, kuhanje i čišćenje. Rotavirusi i Escherichia coli dva su najčešća etiološka uzročnika umjerenog do teškog proljeva. Postoji i niz drugih uzročnika od kojih su najpoznatije i najčešće salmonela i šigela.
Proljev može biti i neinfektivni te se najčešće javlja kod iritabilnog kolona, ulceroznog kolitisa i drugih kroničnih bolesti debelog crijeva.
Danas ćemo se posvetiti infektivnim proljevima, koji su najčešći tijekom ljetnih mjeseci, najčešće zbog neodgovarajuće higijene (nedovoljno pranje ruku) i neodgovarajućeg skladištenja hrane.
Infektivni proljev
Proljev je pojava učestalih (tri i više u jednom danu), mekših i obilnijih stolica. Infektivni proljev obično traje nekoliko dana, a ako traje dulje od 14 dana govorimo o kroničnom proljevu te možemo početi razmišljati o drugim uzrocima proljeva. Infektivni proljev vrlo često je povezan s povraćanjem (što otežava situaciju jer dolazi do brže i jače dehidracije), grčevima, nadutošću te hitnom potrebom za pražnjenjem crijeva. U slučaju pojave sluzi i/ili krvi u stolici trebamo se zabrinuti i hitno potražiti savjet liječnika.
Zašto se javlja proljev u slučaju infekcije? Virusi, bakterije i paraziti uzrokuju oštećenje epitelnih stanica što dovodi do povećane propusnosti crijeva. Epitelne stanice oblažu crijevni trakt i olakšavaju apsorpciju, odnosno „upijanje“ vode, elektrolita te drugih otopljenih tvari. Oštećene epitelne stanice ne mogu apsorbirati vodu i elektrolite (među kojima je kalij najvažniji) iz crijevnog lumena što dovodi do rijetke i obilnije stolice.
Liječenje infektivnog proljeva
Kod pojave proljeva najvažnija je nadoknada tekućine i elektrolita. Bolesnike treba poticati da piju preparate za rehidraciju koji se mogu nabaviti u ljekarnama. Ako ih trenutno ne možete nabaviti, razrijeđeni voćni sok može biti od velike pomoći, najbolje sok od jabuke. Pritom se nipošto ne smije piti nerazrijeđeni sok, jer on dovodi do pogoršanja.